Samochód hybrydowy czy elektryczny: Wybór odpowiedniego pojazdu

paź 6, 2020 by

Samochód hybrydowy czy elektryczny: Wybór odpowiedniego pojazdu

Od kilku lat coraz większą popularność wśród kierowców zyskują auta ekologiczne, zwłaszcza hybrydy i samochody elektryczne. Ich zalety są oczywiste – są przyjazne dla środowiska, ciche i oszczędne w eksploatacji. Jednak przed wyborem odpowiedniego pojazdu warto rozejrzeć się za konkretnymi rozwiązaniami, które będą odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkownika.

  1. Czym różni się samochód hybrydowy od elektrycznego?
    Samochody hybrydowe to pojazdy wyposażone w dwa silniki – spalinowy oraz elektryczny. W trakcie jazdy, w zależności od warunków i stylu jazdy, samochód może korzystać z obu silników lub tylko z jednego. Część energii potrzebnej do działania elektrycznego silnika pochodzi z odzyskiwania energii kinetycznej hamowania. Dzięki temu hybrydy są bardziej oszczędne niż tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym, ale nie są w stanie funkcjonować w trybie w pełni elektrycznym.

Samochody elektryczne to pojazdy, w których energię do napędu zapewnia tylko silnik elektryczny. Do jego zasilenia wykorzystuje się baterie, które można ładować na dwóch sposobach. Po pierwsze, podłączając samochód do gniazdka, a po drugie za pomocą stacji ładowania dostępnych na stacjach benzynowych lub w miastach. Elektryczne samochody są bardziej ekologiczne niż hybrydy, ponieważ w trakcie jazdy nie emitują spalin, a zasięg w pełni naładowanego pojazdu wynosi zwykle kilkaset kilometrów.

  1. Hybryda czy elektryk – którą opcję wybrać?
    Wybór między samochodem hybrydowym a elektrycznym zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest styl jazdy. Jeśli kierowca przemierza duże odległości, np. dojazd do pracy poza miastem lub często pokonuje dalekie trasy, lepszą opcją będzie hybryda. To dlatego, że jej zasięg nie jest ograniczony, co oznacza, że nie będzie ryzyka spalenia całej baterii w trakcie jazdy.

Z drugiej strony, jeśli kierowca przemieszcza się głównie w granicach miasta lub okolic, lepszym wyborem będzie elektryczny samochód. W środku aglomeracji zasięg nie jest tak ważny, a zalety niskiego poziomu emisji zanieczyszczeń i cichej jazdy będą szczególnie istotne.

  1. Zalety i wady poszczególnych rozwiązań
    Każda z opcji ma swoje wady i zalety.

Zalety hybryd:

  • większy zasięg niż w przypadku samochodów elektrycznych,
  • nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania,
  • mniejsza awaryjność silnika, co wpływa na dłuższą żywotność pojazdu.

Wady hybryd:

  • mniej oszczędne niż samochody elektryczne, tj. wyższy koszt jazdy na jednym litrze paliwa,
  • wymagają zmiany stylu jazdy, aby osiągnąć największe oszczędności,
  • ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż w przypadku samochodu elektrycznego, co wpływa na wyższą cenę zakupu.

Zalety samochodów elektrycznych:

  • zero emisji spalin,
  • cicha jazda,
  • niższy koszt jazdy na kilometr niż w przypadku hybryd.

Wady samochodów elektrycznych:

  • zasięg, który jest zależny od baterii i wynosi zwykle kilkaset kilometrów, co może stanowić problem w dalszych podróżach,
  • wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła zasilania, co może stanowić ograniczenie w przypadku braku stacji ładowania w okolicy,
  • wyższa cena zakupu niż w przypadku samochodów hybrydowych.
  1. Co z kosztami?
    W zakupie samochodu hybrydowego lub elektrycznego warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny samego pojazdu, ale także na koszty jego utrzymania. W przypadku samochodów hybrydowych trzeba brać pod uwagę nie tylko koszty paliwa, ale także wymianę baterii, którą najlepiej przeprowadzić w momencie sprzedaży pojazdu.

W przypadku elektrycznych samochodów wydatek na ładowanie baterii jest o wiele niższy niż koszt tankowania benzyny lub oleju napędowego. Większym kosztem będą tutaj ewentualne wymiany baterii, które mogą się przyciągnąć kosztem kilku tysięcy złotych.

  1. Podsumowanie
    Przed wyborem samochodu hybrydowego lub elektrycznego warto zastanowić się, który pojazd odpowiada naszym oczekiwaniom. Jeśli korzystamy z samochodu do jazdy poza miastem, wygodniejsza okaże się hybryda o większym zasięgu. W przypadku codziennej jazdy po mieście warto postawić na samochód elektryczny, który będzie cichy i przyjazny dla środowiska. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także wziąć pod uwagę koszty zakupu i utrzymania pojazdu, tak aby wybór był dla nas opłacalny w dłuższej perspektywie czasowej.

Related Posts

Tags